Jakie są przyczyny choroby Stilla?

Choroba stawów, jest dolegliwością, która jest nie tylko trudna do zdiagnozowania i leczenia, ale również powoduje do wielu ograniczeń, w tym wykonywania poszczególnych ruchów i czynności, które mogą utrudnić funkcjonowanie. Często, pierwszym z objawów jest silny ból, który pojawia się w obrębie stawu.. Jest on powodem, do wykonania wielu badań, w tym morfologii krwi, oraz badań specjalistycznych, jak USG stawu, które potwierdzi zmiany w jego obrębie.
Choroba Stilla, często dotyka osoby, które nie ukończyły 16 rok życia. Prowadzi do idiopatycznego zapalenia stawów, co jest bardzo bolesne, i należy szybko wdrążyć leczenie. Jakie sa objawy młodzieńczego zapalenia stawów?

Objawy chory Stilla

Choroba Stilla, jest bardzo powaznym zapaleniem stawów, które pojawia się jeszcze w momencie rozwoju organizmu. Charakteryzuje się przede wszystkim ostrym bolem, ale nie tylko. Do objawów choroby zalicza się wysypkę, zapalenie stawów, a często też narządów wewnętrznych, wysoka gorączka, powyżej 39 stopni, bóle stawów, zwłaszcza w okolicy kolan, łokcia, barku i biodra. Podczas stanu zapalnego, u osób chorych, może pojawić się obrzęk, w tym zaczerwienienie, co wskazuje na stan zapalny.

Leczenie choroby Stilla. Jak poradzić sobie z ta przykrą, bolesna dolegliwością?

Leczenie choroby Stilla, jest trudne i wymaga czasu. najczęściej, oparte jest na lekach przeciwzapalnych i przeciwbólowych, niekiedy nawet silny opioidach. Leczenie, trwa nawet kilka miesięcy, w niektórych przypadkach może potrwać rok. Jeśli mimo stosowania leków, oraz odciążenia stawu, leczenie nie przynosi efektów, najczęściej przeprowadza się zabiegi operacyjne, które mają na celu usunięcie uszkodzonego fragmentu stawu, i zastąpienie go implantem. W ten sposób, choroby ma szanse powrócić do zdrowia.
Na te dolegliwość, cierpią głównie młode osoby. Rzadko zdarza się, by choroba uaktywniła się u osób dorosłych, choć nie jest to wykluczone. Niestety, osoby które już raz cierpiały z powodu stanu zapalnego, najczęściej przechodzą przez chorobę kilka razy, co prowadzi do znacznego uszkodzenia stawu.

Kto narażony jest na chorobe Stilla?

Nie ma żadnych potwierdzonych badań, które wskazywałyby bezpośrednią przyczynę powstawania choroby. Uważa się jednak, że jest to konsekwencja licznych infekcji, oraz stanów zapalnych, spowodowanych urazami w obrębie stawu. Bardzo ważne jest, aby wdrążyć leczenie tak szybko, jak jest to możliwe, by choroba się nie powtórzyła, oraz nie nasiliła.
Leczenie, odbywa się pod okiem specjalistów. Najczęściej prowadzi chorego ortopeda, jednak zdarza się, że wymagana jest również interwencja chirurgiczna. Leczenie, najczęściej odbywa się w domu, jednak w nagłych przypadkach, chory może zostać skierowany do szpitala, kliniki, oraz na rehabilitację, na przykład po przebytych zabiegach, by mieć szansę, na szybki powrót do zdrowia i prawidłowego funkcjonowania.
Jeśli zauważysz u dziecka objawy, pamiętaj, by szybko interweniować, bo czas odgrywa tu największa rolę.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.