Rozpoznanie zapalenia tkanki tłuszczowej, o czym pamiętać?

Stan zapalny w obrębie tkanki tłuszczowej, jest bardzo bolesna dolegliwością, i może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu chorego. Choroba ta, polega gównie na martwicy tkanego, która prowadzi do licznych stanów zapalnych, oraz objawia się bólem. Jak radzić sobie z ta chorobą? Czy można się przednią uchronić? Koniecznie sprawdź, co należy wiedzieć o zapaleniu tkanki tłuszczowej.

Choć istnieje wiele przypadków zapalenia tkanki tłuszczowej, pomimo upływu lat, i licznych badań, wciąż nie jest znana główna przyczyna, powstawania tej groźnej dla człowieka choroby. Pierwszym objawem, jest silny ból oraz stan zapalny, który powodowany jest przez martwice tkanek, zlokalizowanych tuz pod skórą. Chory, na początku czuje dyskomfort. Ma problemy z wykonywaniem poszczególnych ruchów, co jest spowodowaniem odczuwaniem silnego bólu. Następnie, pojawiają się nieduże guzy, które stopniowo przeradzają się w rany i zabliźniają, tworząc nieduże, jednak liczne rany na całym ciele. Kolejnym objawem choroby, jest gorączka, ból mięśni i stawów, który zlokalizowany jest na całym ciele, a nawet przetoki, które zdarzają się jednak rzadko. Coraz więcej osób, skarży się również na stan zapalny narządów wewnętrznych.

Na czym polega zdiagnozowanie choroby?

Przed postawieniem diagnozy, lekarz, który prowadzi chorego, wykonuje szereg badań. Jest to morfologia, badanie moczu, oraz liczne gadania specjalistyczne jak USG i RTG. PO postawieniu diagnozy, należy niezwłocznie wprowadzić leczenie. Polega ono przede wszystkim, na zmniejszeniu stanu zapalnego, oraz złagodzeniu bólu, poprzez podanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Rzadkością jest, że podczas leczenia, wprowadza się leki z grupy NLP lub immunosupresyjne. Stosowane są one wyłącznie w ciężkich przypadkach.

Przyczyny wystąpienia zapalenia tkanki tłuszczowej.

Choć nie ma stu procentowej pewności uważa się, że głównym powodem wystąpienia zapalenia tkanki tłuszczowej jest między innymi liczne zakażenia, urazy, w tym przecięcia skóry i tkanki tłuszczowej czy nakłucia, zaburzenia chemiczne w ustroju oraz wzmożona aktywność enzymów trzustkowych. Może okazać się również tak, że zapalenie tkanki tłuszczowej, jest spowodowane wystąpieniem innej choroby, jak na przykład zapalenia trzustki.

Leczenie stanów zapalnych, spowodowanych martwica tkanki tłuszczowej, jest trudne. Chory, oprócz stosowania specjalnych leków, musi pamiętać o regularnym czyszczeniu i odkażaniu rany, zmianie opatrunków, niekiedy również czyszczeniu ran chirurgicznie. Ponadto, zaleca się ograniczenie dostępu rany, do świeżego powietrza.
W przypadku wystąpienia niepokojących sygnałów, jak zakażenia rany, ostrego bólu, wystąpienia reakcji alergicznej, na zażywane leki, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem prowadzącym, który w razie konieczności, zmieni sposób leczenia, oraz sprawdzi, czy nie doszło do zakażenia rany, lub powikłań, które są równie groźne, jak i sam stan zapalny, zlokalizowany pod skórą.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.