Jak rozpoznać i leczyć chondrokalcynoze?
Jednym z poważnych objawów chorobowych, jest silny, nieustający ból w obrębie stawów, który towarzyszy niemal cały czas. To właśnie on, jest powodem głębszej analizy, która pozwala na wykrycie choroby stawów, jaką jest chondrokalcynoza. Czym jest ta choroba, i co należy o niej wiedzieć?
Czym jest chondrokalcynoza?
Chondrokalcynoza jest choroba stawów, która powstaje przez kilka miesięcy, a nawet lat. Jej przyczyną, są złogi soli wapnia, które pojawiają się w obrębie stawów. Prowadzą one do częstych stanów zapalnych, które wyniszczają staw, oraz powodują ból i dyskomfort. `Chory, ma problemy z poruszaniem się, a leczenie, nie zawsze przynosi zamierzony efekt. Kto jest podatny na tą chorobę? Czy istnieje możliwość uchronienia się przed chondrokalcynozą?
Jak rozpoznać i leczyć chondrokalcynoze?
Dna rzekoma, jest schorzeniem trudnym do rozpoznania. Wynika to przede wszystkim, z braku objawów chorobowych, w początkowej fazie powstawania choroby. Pierwsze objawy, pojawiają się dopiero w momencie stanu zapalnego, który jest skutkiem ciągłych złogów soli wapnia.
Do pierwszych, zarazem najbardziej poważnych objawów choroby, zalicza się ostry ból, w obrębie stawu, obrzęk, któremu najczęściej towarzyszy zaczerwienienie oraz ograniczenie możliwości wykonywania poszczególnych ruchów. Dna rzekoma, rozwija się długo, a ból jest napadowy. To wszystko sprawia, że choroba jest tak trudna do rozpoznania.
Jak leczyć dnę rzekomą?
Aby postawić diagnozę, lekarz skieruje chorego na badania laboratoryjne, w tymi morfologię krwi, oraz badania specjalistyczne, w tym USG stawu. W przypadku podejrzenia zapalenia, następnie przeprowadzany jest test płynu, znajdującego się w torebce stawowej,. Pozytywny wynik testu, jest powodem do wprowadzenia specjalistycznego badania, które polega na podaniu leków, w tym przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Leczenie, może być również oparte na specjalnej rehabilitacji, która poprawi kondycję stawu, oraz złagodzi powstały już stan zapalny, prowadzący do deformacji chrząstki stawowej.
Co może być powodem, wystąpienia chondrokalcynozy?
Choć choroba jest lekarzom dobrze znana, wciąż nie ma pewności, co do przyczyny złogów soli wapnia. Z pewnością, jedną z przyczyn, są stany zapalne, które powstają w skutek częstych urazów stawów. Ponadto, uważa się, że osoby, które cierpią na niektóre choroby genetyczne, mogą być bardziej narażone, na powstanie dny rzekomej. Jakie są to choroby? Kto może być na to narażony?
Dna rzekoma, najczęściej dotyka osoby, które ukończyły 50 rok życia. Rzadko zdarza się, by osoby te, były młodsze. Wiele osób, cierpi na inne, poważne schorzenia, jak hipofosfatemia, hemochromatoza, nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy, przewlekła sterydoterapia czy choroba Wilsona. Choć nie ma badań, które potwierdzają tą teorię, istnieje duże prawdopodobieństwo, że mogą one prowadzić do wystąpienia dny rzekomej. Jeśli podejrzewasz u siebie dnę rzekomą, koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki, w celu postawienia diagnozy.
Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.