Guzki Heberdena a guzki Boucharda

Choroby zwyrodnieniowe, mogą dotyczyć każdej części ciała. W zależności od choroby, mogą obejmować stan zapalny w obrębie nóg, rąk, pleców, a nawet szyi. Niezależnie od miejsca, które objęte jest stanem zapalnym, charakterystycznym objawem, wskazującym na stan zapalny, jest silny ból, który może pojawiać się i zanikać, jednak stale pojawia się w tym samym miejscu.
Kiedy ból pojawia się w okolicy rąk, i najczęściej, zlokalizowany jest w palcach, prawdopodobną przyczyną tego stanu, może być choroba zwyrodnieniowa stawów, a dokładnie Guzki Heberdena i guzki Boucharda. Czym są, i jaka jest między nimi różnica?

Czym są guzki i jak powstają?

Guzki Heberdena i Boucharda to zmiany zwyrodnieniowe, które obejmują okolicę palców dłoni, na których pojawiają się nieduże guzki. Choć nie towarzyszy im silny ból, są dokuczliwą dolegliwością, która należy leczyć, by nie zmieniła się w poważny stan zapalny. Jak jest różnica, pomiędzy guzkami?
Guzki Heberdena zwijają się w obrębie stawów międzypaliczkowych dalszych, które znajdują się przy paznokciach. Są częsta dolegliwością, oraz mogą pojawić się w różnym wieku, niezależnie od płci. Guzki Boucharda, w przeciwieństwie do do guzków Heberdena znajdują się pomiędzy pomiędzy palcami, i dotykają najczęściej osób, które ukończyły 55 rok życia. Guzki te, najczęściej pojawiają się u kobiet, i potrafią dać o sobie znać, dość mocnym bólem.

Jakie są główne przyczyny, powstawania obu rodzajów guzków?

Istnieje wiele hipotez, które wskazują na powód powstawania guzków. Uważa się, że glówną przyczyną, może być nadmierne napinanie mięśni i ścięgien, ale również choroby reumatyczne, oraz liczne urazy, które zlokalizowane były w obrębie stawu. Co wskazuje na ich powstawanie?
Jednym z objawów powstania guzków, są nieduże wypuklenia, zlokalizowane na palcach. Najczęściej problem ten, dotyczy palca wskazującego i środkowego. Rzadziej, pojawia się problem z poruszaniem placami, oraz ból. Ból może wystąpić w przypadku, gdy guzki są duże, i naciskają na mięśnie i nerwy. W zaawansowanych przypadkach, mogą pojawić się również ograniczenia, związane z poruszaniem dłonią, oraz niegroźne drętwienie ręki i palców.

Diagnoza i leczenie guzków.

Postawienie właściwej diagnozy, jest możliwe, na podstawie badania, przede wszystkim USG, na którymi widoczne są zmiany w obrębie palców. Choć guzki sa niegroźne, i najczęściej nie wymagają leczenia, w przypadku sztywnienia palców, oraz pojawienia się bólu, choremu podaje się zastrzyki, które mają na celu usztywnienie i złagodzenie bólu. Podczas leczenia, należy pamiętać również o odpoczynku, oraz odpowiednim odciążeniu ręki, by nie pogorszyć stanu.
Niestety, kiedy guzki pojawią się na palcach, już zawsze będą sie pojawiać. Nie pomogą leki, oraz liczne zabiegi, w tym te chirurgiczne. Nie oznacza to jednak, że chory będzie miał trudności w wykonywaniu niektórych czynności, gdyż z guzkami, można normalnie żyć i funkcjonować, jeśli nie nadwyręża się zbytnio rąk i palców, na których pojawiły się guzki.

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.